Skip to main content
Naujienos

Perpildytos vaikų grupės tampa ugdymo įstaigų problema

Perpildytos vaikų grupės tampa ne tik Vilniaus, bet ir daugelio Lietuvos savivaldybių rūpesčiu. Beveik ketvirtadalyje (24,4 proc.) tikrintų ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas, perpildyta bent viena grupė. Taip pat rasta ir daugiau veiklos pažeidimų – įstaigos neturi leidimų-higienos pasų, nesilaikoma juose nurodytų sąlygų, nesaugios žaidimų aikštelės, neužtikrinimas reikiamas sanitarinių įrengimų skaičius ir kt.
 
Tai didina užkrečiamųjų ligų išplitimo riziką, gali sąlygoti didesnę traumų tikimybę bei turėti kitų neigiamų pasekmių vaikų sveikatai.
 
Tokią situaciją atskleidė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) penkiasdešimt dviejose šalies savivaldybėse atliktas vaikų ugdymo įstaigų vertinimas, kurio metu patikrintos. beveik pusė visų ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programas vykdančių įstaigų.
Pasak Vaikų ligoninės Pediatrijos centro vadovės prof. dr. Odilijos Rudzevičienės, ikimokyklinis ir priešmokyklinis laikotarpis itin svarbus vaiko sveikatai, nes tuo metu formuojasi žmogaus imuninė sistema, daugeliui ji galutinai susiformuoja 5–7 metų amžiaus.
 
„Tikėtina, kad perpildytose darželio grupėse vaikų, turinčių virusinių kvėpavimo takų ligų ir platinančių virusus, bus daugiau, ir sveikam vaikui tokioje virusų koncentracijoje tikimybė užsikrėsti išaugs kelis kartus. Be to, perpildytose grupėse, tikėtina, yra didesnis triukšmas, jis vargina vaikus ir darbuotojus, visi tampa ne tokie dėmesingi, atsiranda daugiau streso ir suirzimo“, – teigia profesorė, pabrėždama, kad per didelis nuovargis ir stresas nėra geras pagalbininkas normaliai formuotis imuninei sistemai, vaikai tampa irzlesni, jautresni, gali greičiau susirgti.
 
Pasak medikės, daug problemų galėtų išspręsti pakankamas patalpų vėdinimas ir privalomų higienos priemonių laikymasis: jei vaikai po tualeto ir prieš valgį plautų rankas, būtų kruopščiai valomos patalpos, žaislai, kitos ugdymo priemonės, nuolat keičiama patalynė, valomi ir keičiami čiužiniai.
 
Tiesa, daug bėdos gali padaryti ir netvarkinga darželio lauko teritorijų įranga.
 
„Vaikai judrūs, gali lengvai susižeisti. Vaikų traumos yra trečioji pagal gausą vaikų ligų grupė, dėl kurios jie pakliūva į mūsų ligoninių stacionarus. Taip pat, ypač svarbu, kad darželio teritorijose esančiose smėlio dėžėse būtų reguliariai keičiamas smėlis, jog vaikai neužsikrėstų pavojingomis ligomis, kurias perneša smėlyje esantys kirmėlių kiaušinėliai“, – sako prof. dr. O. Rudzevičienė.