Skip to main content

PIRMOJI PAGALBA VAIKAMS. VAIKŲ UŽSPRINGIMAS

VAIKŲ UŽSPRINGIMAS

Vaikai užspringsta, kai svetimkūnis (maistas, smulkios žaislų dalys) užkemša kvėpavimo takus siauriausioje jų dalyje – balso klostėse.

Priežastys

Užspringti galima visiškai arba iš dalies. Visiškai užspringus, svetimkūnis aklinai užkemša kvėpavimo takus. Užspringus iš dalies, kvėpavimo takuose lieka tarpelis, todėl vaikas gali kvėpuoti. Vaikas gali užspringti įvairiais maisto produktais ir svetimkūniais.

Vieną dieną Edutis su mažuoju broliu žaidė ir įdėjo jam į burną šokolado gabalėlį. Kūdikis atrodė laimingas, tačiau staiga pradėjo kosėti. Edutis išsigando ir pakvietė mamą. Kūdikis kosėjo tol, kol šokolado gabaliukas iškrito jam iš burnos. Šiuo atveju kūdiki buvo užspringęs iš dalies, galėjo kosėti, todėl nieko nedarėme.

Kai į kvėpavimo takus patenka svetimkūnis, vaikas iškart pradeda kosėti, kad jį pašalintų. Spontaniškas kosulys yra veiksmingesnis ir saugesnis nei bet koks veiksmas, kurį gali atlikti pagalbą teikiantis asmuo. Jei vaikas nekosėja arba kosulys neefektyvus, o svetimkūnis visiškai užkemša kvėpavimo takus, vaikas gali greitai uždusti. Taigi, užspringus veiksmų reikia imtis tik tuomet, kai kosulys pasidaro neefektyvus, bet jie turi būti atliekami greitai ir užtikrintai. Dauguma springimo epizodų kūdikiams ir vaikams įvyksta žaidžiant arba valgant.

Pagalba

Jei vaikas veiksmingai kosėja, nereikia jokių išorinių veiksmų. Reikia skatinti vaiką kosėti ir stebėti jo būklę.

Jei vaiko kosulys yra (arba tampa) neefektyvus,

iš karto šūktelti, kad reikia pagalbos ir įvertinti vaiko sąmonės lygį.

  • Užspringęs vaikas sąmoningas 

Jei vaikas dar sąmoningas, bet nekosti arba kosulys neefektyvus, būtina atlikti smūgius į tarpumentę.

Jei smūgiai į tarpumentę nepadeda, reikia atlikti krūtinės ląstos spustelėjimus kūdikiui arba pilvo spustelėjimus vyresniems vaikams. Šie veiksmai sukelia kosulį, padidina intratorakalinį spaudimą ir padeda svetimkūniui iššokti.

Pagalba kūdikiams

  • Paimti kūdikį veidu žemyn, ant rankos, kad gravitacijos jėga padėtų svetimkūniui pasišalinti.
  • Atsisėsti arba atsiklaupti, nusiimti nuo rankų papuošalus, atremti ranką su kūdikiu sau į koją laikant taip, kad galva būtų žemiau ir galėtume prilaikyti smakrą.
  • Nespausti minkštųjų audinių po žandikauliu, nes taip tik padidės kvėpavimo takų obstrukcija.
  • Susmūgiuoti 5 kartus savo delno pagalvėlėmis kūdikiui per nugarą tarp menčių. Po kiekvieno smūgio pažiūrėti, ar nieko nėra burnoje.
  • Jei smūgiuojant niekas neiškrito kūdikiui iš burnos, jį apversti ant kitos rankos prilaikant galvą ir atvėrus kvėpavimo takus.
  • Dviem pirštais paspausti kūdikiui krūtinkaulį tarp spenelių, kaip darant krūtinės ląstos paspaudimus, bet jie turi būti staigesni ir rečiau atliekami.
  • Kartoti nugaros smūgius su krūtinės ląstos paspaudimais paeiliui (kaip nurodyta anksčiau), kol vaikas pradeda kvėpuoti, kosėti, verkti ar praranda sąmonę.

Svarbu! Užspringusiam kūdikiui smūgiuokite per nugarą tarp menčių ir darykite tik krūtinės ląstos paspaudimus, jokiais būdais nedarykite Heimlicho manevro spaudžiant pilvą kaip suaugusiajam, nes galite pažeisti vidaus organus.

Pagalba vaikams

Smūgiai į tarpumentę veiksmingesni, jei vaikas laikomas galva žemyn.

Mažą vaiką galima pasiguldyti ant kelių kaip kūdikį.

Jei to padaryti neįmanoma, reikia prilaikyti vaiką, kad jis būtų palinkęs į priekį, ir suduoti smūgius į tarpumentę iš nugaros.

Jei smūgiai į tarpumentę nepadėjo pašalinti svetimkūnio, o vaikas vis dar sąmoningas, atlikite pilvo spustelėjimus (Heimlicho veiksmą).

Pilvo spustelėjimai vyresniems nei 1 metų vaikams

Atsistokite arba atsiklaupkite vaikui iš nugaros, apkabinkite rankomis liemenį.

Sugniaužkite kumštį ir uždėkite jį tarp bambos ir krūtinkaulio.

Kumštį glėbkite kita ranka ir staigiai spustelėkite gilyn ir į viršų, lyg norėtumėte pakelti.

Šį veiksmą kartokite iki penkių kartų.

Nespauskite šonkaulių, nes taip galima sužaloti pilvo organus.

Atlikę krūtinės ląstos arba pilvo spustelėjimus, iš naujo įvertinkite vaiko būklę. Jei svetimkūnis nepasišalino, o nukentėjusysis sąmoningas, tęskite smūgius į tarpumentę ir krūtinės ląstos (kūdikiui) arba pilvo (vaikams) spustelėjimus. Prašykite, kad kas nors pakviestų pagalbą, jei ji dar neatvyko. Šiame etape nepalikite vaiko vieno.

Jei kūdikio kvėpavimo takai visiškai užkimšti ir jis netenka sąmonės, nedelsdami pradėkite gaivinti.

Jei kūdikis prarado sąmonę atlikite šiuos veiksmus:

  1. Paguldykite ant kieto, lygaus paviršiaus. Paprašykite, kad kas nors pakviestų pagalbą, jei ji dar neatvyko. Nepalikite vaiko vieno.
  2. Atverkite kvėpavimo takus, atlošdami vaikui galvą ir pakeldami smakrą. Nukentėjusįjį pražiodinkite ir pažiūrėkite, ar nieko nesimato burnoje. Jei kas nors matosi, reikia pabandyti svetimkūnį pašalinti vienu piršto judesiu. Nebandyti to daryti aklai arba daug kartų braukyti pirštu, nes taip svetimkūnis nusistums dar giliau į ryklę ir ją sužalos.
  3. 5 kartus įpūskite, įvertindami kiekvieno įpūtimo efektyvumą. Jei po įpūtimo krūtinės ląsta nepakyla, pakeiskite vaiko galvos padėtį ir pabandykite dar kartą.
  4. Tuomet atlikite krūtinės ląstos paspaudimus ir tęskite pradinį gaivinimą.
  5. Jei vaikas atgauna sąmonę ir pats pradeda pakankamai kvėpuoti, paguldykite jį į stabilią šoninę padėtį ir stebėkite kvėpavimą bei sąmonės lygį, kol atvyks GMP.

Išvados:

Užspringimo požymiai

Pagalba vaikui užspringus