COVID -19
Iš kur atsiranda koronavirusai?
Koronavirusai yra virusai, kurie cirkuliuoja tarp gyvūnų, tačiau žinoma, kad kai kurie iš jų sukelia infekcijas žmonėms. Sukėlę infekciją žmonėms, jie toliau gali būti perduoti nuo žmogaus žmogui.
Kaip žmogus gali užsikrėsti COVID-2019?
Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Virusas plinta per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Tokiu atveju tarp žmonių būtinas gana artimas kontaktas (manoma, kad ne didesnis nei 2 metrai), nes lašeliai sunkūs ir negali toli plisti ir nusėda ant esančiu aplinkoje daiktų. Kiek laiko virusas išlieka gyvybingas ant paviršių dar nėra konkrečiai aišku, tačiau laikas gali skirtis priklausomai nuo temperatūros ir paviršiaus tipo. Ant skirtingų paviršių kambario temperatūroje gyvybingas virusas gali išlikti net iki keleto parų. Dėl to užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19 (pavyzdžiui, sergantysis nusičiaudėjo neužsidengęs ir lašeliai nusėdo ant stalo ar kitų paviršių). Sveikas asmuo palietęs tokį paviršių, o vėliau nešvariomis rankomis pasitrynęs akis ar pasikrapštęs nosį gali užsikrėsti.
Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų.
Kokie COVID-19 ligos simptomai?
80 proc. užsikrėtusiųjų SARS-CoV-2 infekcija suserga COVID-19 liga, kuri gali pasireikšti nuo besimptomės ligos formos iki sunkių simptomų. Sunkiausiais COVID-19 ligos atvejais gali išsivystyti pneumonija (plaučių uždegimas), ūmus kvėpavimo nepakankamumas ir kitos komplikacijos, kurios visos gali sukelti mirtį. Tyrimai rodo, kad klinikinis sveikatos būklės pablogėjimas gali pasireikšti dažniausiai antrąją ligos savaitę.
Dažniausi COVID-19 ligos simptomai yra:
- Karščiavimas
- Sausas kosulys
- Nuovargis
- Skonio ar kvapo nejutimas
- Nosies užgulimas
- Konjunktyvitas (taip pat žinomas kaip paraudusios akys)
- Gerklės skausmas
- Galvos skausmas
- Raumenų ar sąnarių skausmas
- Įvairūs odos bėrimai
- Pykinimas ar vėmimas
- Viduriavimas
- Šaltkrėtis ar galvos svaigimas
- Dusulys
- Apetito praradimas
- Nerimas
- Nuolatinis skausmas ar spaudimas krūtinėje
- Aukšta temperatūra (aukštesnė nei 38 ° C).
COVID-19 ligos gydymas?
COVID – 19 ligos gydymui dažniausiai taikomas simptominis gydymas. Dusulį jaučiantiems ligoniams dažniausiai reikalinga deguonies terapija (deguonies kaukės). Iki šiol dar nėra sukurta antivirusinių vaistų, kurie galėtų COVID-19 ligos sergančio paciento organizme sunaikinti virusą arba nuslopinti jo dauginimąsi.
COVID-19 ligos prevencija:
- Patartina nuolat valyti/dezinfekuoti paviršius
- Vengti rankomis liesti veidą ar akis
- Laikytis kosėjimo, čiaudėjimo higienos (prisidengti alkūne, naudoti vienkartines nosines, kurias panaudojus išmesti į uždarą šiukšlių dėžę.)
- Dažnai plauti rankas ir jas dezinfekuoti
- Laikytis saugaus 2 m. atstumo
- Dėvėti kaukes/respiratorius