Skip to main content
Naujienos

Gegužės 28 d. minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena.

Gegužės 28 d. minima Tarptautinė moterų sveikatos gerinimo diena.

Šią dieną kviečiame gyventojus atkreipti dėmesį į Lietuvos moterų sveikatą. Didelę grėsmę moterų sveikatai kelia klastingos ir sunkios ligos. Todėl dar kartą norime priminti apie būtinybę profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio ir širdies ir kraujagyslių ligų. Taip pat nepamiršti aktyvaus gyvenimo būdo ir sveikos mitybos įpročių.

Šiuo metu vykdomos  prevencinės programos:

Lietuvoje yra vykdomos šešios Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis finansuojamos prevencinės programos, net keturios iš jų susijusios su moters sveikata:

  1. Krūties vėžio prevencinė programa (skirta 50-69 metų amžiaus moterims vieną kartą per dvejus metus). Lietuvoje pradėta vykdyti nuo 2005 metų. Šios programos tikslas yra sumažinti moterų mirtingumą nuo krūtinės piktybinių navikų. Patikros metu nemokamai atliekamas krūtų rentgenologinis tyrimas, t.y. mamograma. Dėl nukreipimo atlikti mamogramą reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
  2. Gimdos kaklelio prevencinė programa (skirta 25-60 metų amžiaus moterims vieną kartą per trejus metus). Ši programa vykdoma nuo 2004 metų Lietuvoje. Programos tikslas – sumažinti Lietuvos moterų sergamumą gimdos kaklelio piktybiniais navikais ir mirtingumą nuo jų. Patikros metu atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas ne menstruacijų metu, 10-20 menstruacinio ciklo dieną.
  3. Storosios žarnos vėžio prevencinė programa (skirta moterims 50-74 metų, vieną kartą kas dvejus metus). Programa vykdoma nuo 2009 metų. Tikslas – anksčiau nustatyti storosios žarnos vėžį ir ikivėžines ligas bei sumažinti mirtingumą. Šeimos gydytojas paskirs atlikti nemokamą slapto kraujavimo išmatose testą (iFOBT) .
  4. Širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa (skirta 50-65 metų amžiaus moterims vieną kartą per metus). Lietuvoje nuo 2006 metų. Šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius, patikros metu nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma. Taip pat gydytojas kartu su pacientu kalba apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktiką, pataria kaip stiprinti ir saugoti sveikatą.